Plusy i minusy zakupu mieszkań na wynajem na rynku wtórnym

Wynajem nieruchomości jest jednym z najpopularniejszych sposobów na stworzenie dochodu pasywnego. Aby jednak wynajmowanie było opłacalną inwestycją i dobrym sposobem na zarabianie, warto posiąść jak najobszerniejszą wiedzę na temat rynku nieruchomości. W tym tekście przedstawiamy wady i zalety zakupu mieszkań na wynajem z rynku wtórnego.

Rynek wtórny to rynek pozwalający na zakup nieruchomości “z drugiej ręki.” Jak każde rozwiązanie, również to ma swoje plusy i minusy, na które warto zwrócić uwagę. Czy zakup mieszkania z rynku wtórnego jest lepszym rozwiązaniem niż zakup mieszkania z rynku pierwotnego? Wszystko zależy od twojej strategii i oferty, jaką chcesz przedstawić potencjalnym najemcom.

Do plusów zakupu mieszkania z rynku wtórnego należy na pewno niższa cena, niż w przypadku mieszkań prosto od dewelopera. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre mieszkania z rynku wtórnego mogą wymagać gruntownego remontu, zanim będzie można je wynająć. Rynek wtórny obfituje również w małe kawalerki, które doskonale się sprawdzą np. jako mieszkania dla singli lub studentów. Dokonując zakupu na rynku wtórnym dostajesz mieszkanie praktycznie “od ręki.” Dzięki temu szybko możesz je wyremontować lub też wynająć.

Plusem zakupu mieszkań z rynku wtórnego jest również możliwość bezpośrednich negocjacji z właścicielem. Daje to możliwość zakupu nieruchomości za cenę niższą, niż była podana w ogłoszeniu. Dodatkowo, wiele starszych osiedli budowane było tak, żeby pomiędzy poszczególnymi budynkami zachować spore odstępy. Dzięki temu najemcy będą mieć większą prywatność. Zniknie problem “zaglądania w okna sąsiada.” Na starszych osiedlach często jest również więcej zieleni niż na nowych.

Co ciekawe, mieszkania z rynku wtórnego bardzo często mają lepszą infrastrukturę wokół osiedla, na którym się znajdują. Bliskość sklepów, przychodni, szkół i przedszkoli z pewnością będzie dużą zaletą dla potencjalnych najemców. Ukształtowana infrastruktura wokół osiedla niweluje również ryzyko, że np. obok pojawi się wysoki budynek, który zasłoni widok z okna najemców.

Czas na wady. Mieszkania z rynku wtórnego bardzo często znajdują się w budynkach o niższym standardzie, np. z wąskimi klatkami schodowymi i hałasującą windą (lub jej brakiem). W przypadku konieczności remontu generalnego, koszt inwestycji znacząco wzrośnie. Warto również pamiętać, że same koszty utrzymania mieszkania prawdopodobnie będą dużo wyższe niż w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego. Wynika to m.in. z konieczności utrzymania spółdzielni zarządzającej osiedlem lub też z płacenia składek na fundusz remontowy. Na koniec warto również wspomnieć, że kupując mieszkanie z rynku wtórnego nie możesz być do końca pewny, w jakim stanie się ono znajduje. Jeżeli zaczniesz remont, może się okazać, że np. instalacje są w dużo gorszym stanie, niż się spodziewałeś. Istotna jest również kwestia konieczności odprowadzenia podatku PCC, wynoszącego 2% wartości zakupionej nieruchomości.