Jakie wymiary powinny mieć poszczególne pomieszczenia domu?

Jeśli zamierzasz kupić lub wynająć dom, powinieneś mieć jasność co do tego, ile metrów powinien on mieć, aby móc w nim wygodnie żyć, nie inwestując w taki dom, który jest zbyt duży lub zbyt mały.

Czy rozmiar ma znaczenie?

W aranżacji wnętrz często nie jest ważny tylko rozmiar, ale to, jak wykorzystasz te metry kwadratowe. Dlatego młode małżeństwo może żyć niekomfortowo w mieszkaniu o powierzchni 80 metrów kwadratowych, podczas gdy czteroosobowa rodzina może mieć wszystko, czego potrzebuje, łącznie z miejscem do przechowywania w szafach. Aby zaprojektować dom, który będzie praktyczny, wygodny i przyjemny na co dzień, należy przestrzegać pewnych wymiarów. Przeglądamy minimalne wymiary dla każdego pomieszczenia.

Pokój dzienny

Idealna wielkość to 20 metrów kwadratowych, tak aby można było wygodnie się poruszać i aby było wystarczająco dużo miejsca na sofę, stolik kawowy, regał i szafkę pod telewizor. Jeśli chcesz mieć więcej miejsc siedzących i zainstalować jadalnię, zalecana powierzchnia podwaja się.

Kuchnia

W dzisiejszych czasach kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, wokół którego kręci się codzienne życie, nawet jeśli jest niewielka. Pomyśl więc o co najmniej 12 metrach kwadratowych, jeśli chcesz postawić w niej mały stolik, a jeśli możesz… otwórz kuchnię na salon! Dla czteroosobowej rodziny, wliczając w to stół, kuchnia powinna mieć 16 metrów kwadratowych i, jeśli możesz, dodaj dodatkowe 1,5 m2, by uwzględnić spiżarnię.

Sypialnia dwuosobowa

Wybierając jej wymiary, pamiętaj, że łóżka zwiększyły swój rozmiar, łózka king size maja rozmiar 150 x 200 cm. Ważne jest, aby zostawić co najmniej 60 cm po bokach i 90 cm z przodu. Tak naprawdę na funkcjonalną sypialnię wystarczy około 10-12 metrów kwadratowych. Jeśli nie masz problemów z przestrzenią, poświęć na nią 15-20 metrów kwadratowych i rozważ zrobienie z niej master suite z łazienką i garderobą. Na garderobę dla 2 osób potrzeba około 300 cm długości i 60-70 cm szerokości. To jest około 6 m2. Natomiast na łazienkę dla dwóch osób, poświęć ok. 5 m2, z prysznicem, miejscem na umywalkę z dwoma zlewami i toaletą w osobnej kabinie. Jeśli Twoja sypialnia jest mała, to tutaj poznasz inspirujące pomysły na aranżacje małej sypialni.

Pokój dziecięcy

Ważne jest, aby dzieci mogły się rozwijać i rosnąć, dlatego pokój dziecięcy powinien mieć co najmniej 9-11 metrów kwadratowych powierzchni. Wskazane jest zaplanowanie przestrzeni z łóżkiem typu trundle lub łóżkiem podwójnym, miejscem do nauki ze stołem o wymiarach co najmniej 100 x 60 cm i wbudowaną szafą o długości co najmniej 150 cm i głębokości 65 cm.