Okna do domu w dobrej cenie – jakie wybrać?
„Jakie okna do domu wybrać?” to jedno z wielu pytań zadawanych przez osoby budujące lub przebudowujące swoje domy. Wpuszcza światło do wnętrza, chroni przed zimnem i hałasem, a także decyduje o wyglądzie budynku – stolarka okienna to najlepsza wizytówka każdego domu, wpływająca na komfort życia i bieżące wydatki.
Rodzaje okien do domu – poznaj je wszystkie!
Okna domów, które są głównym źródłem światła w domu, są dostępne w różnych materiałach, formach i specyfikacjach wydajności. Warto dodać, że dobrze dobrane okno pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania. Aby ułatwić sobie wybór okien idealnych do Twojego domu, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku opcjami. Najpopularniejsze typy okien zostały przedstawione w dalszej części tego samouczka.
Okna do domu są klasyfikowane w następujący sposób:
- tworzywo sztuczne – wykonane z wysokoudarowego poliwęglanu. Ich cechami wyróżniającymi są długowieczność, doskonała izolacyjność termiczna oraz prostota konserwacji. Okna domów wykonane z tworzywa sztucznego, które pod wpływem zmian temperatury rozszerza się i kurczy, wymagają regulacji, czyli zmiany docisku skrzydła do ramy w zależności od warunków atmosferycznych.
- drewniane – okna domu zbudowane są z drewna klejonego. Dzięki temu zachowują swoją elastyczność, a co za tym idzie nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Drewniana stolarka okienna wymaga szczególnej pielęgnacji; przynajmniej raz w roku okna powinny być dokładnie umyte, a co kilka lat gruntownie odnowione.
- metalowe – Aluminiowe okna do domu są niezwykle wytrzymałe mechanicznie i odporne na warunki atmosferyczne. Mają nieco mniejszą izolacyjność termiczną w porównaniu do okien plastikowych i drewnianych. Okna aluminiowe dostępne są w różnych odcieniach i stanowią uzupełnienie wielkoformatowych przeszkleń modernistycznych konstrukcji.
Okna – jakie wybrać do danego pomieszczenia?
Okna domowe należą do najdroższych elementów wykończeniowych architektury. Choć koszty stolarki okiennej mogą przyprawić o zawrót głowy, nie oszczędzajmy na rozwiązaniach wysokiej jakości. Dzięki ich staraniom mniej wydamy na ogrzewanie budynku.