Remont starego domu – czy to się opłaca?

Posiadanie własnego domu na wiele korzyści. Należą do nich na przykład większa swoboda, brak sąsiadów z innych pięter oraz własny ogródek. Niestety, ceny działek są coraz wyższe i trudno dostać ziemię w dobrej lokalizacji. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być kupno starej nieruchomości i jej wyremontowanie.

Mieszkanie w bloku w mieście, czy w domu na wsi?

Sytuacja na rynku nieruchomości jest trudna. Co prawda, w Polsce buduje się bardzo dużo nowoczesnych budynków, jednak często ich cena jest bardzo wysoka. Ponadto, w miastach brakuje wolnych gruntów i deweloperzy wciskają coraz wyższe budowle na bardzo małą przestrzeń. Co zrobić, jeśli nie masz już ochoty mieszkać na zatłoczonym osiedlu? Rozwiązaniem może być wybudowanie domu poza miastem. To rozwiązanie również ma swoje mankamenty. Ceny działek są coraz wyższe, a mieszkanie z dala od cywilizacji może powodować kłopoty komunikacyjne.

Skoro mieszkanie w bloku oraz życie poza miastem nie są pozbawione wad, to jakie rozwiązanie lepiej wybrać? Rozwiązaniem tej sytuacji może być wybór trzeciej opcji, czyli wykupienie starego budynku w mieście. Dom to nie samochód, jeśli został wybudowany poprawnie, przy użyciu wytrzymałych materiałów, to jego konstrukcja powinna służyć przez kilkadziesiąt lat. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, ponieważ nie musisz się wyprowadzać z miasta, a jednocześnie uciekasz od zatłoczonego blokowiska.

Remont starego budynku – jak się przygotować?

Jednak do wyboru odpowiedniego domu należy się dobrze przygotować. Nie wystarczy tylko dokonać pobieżnych oględzin. Jeśli chcesz mieszkać przez kolejne kilkanaście albo kilkadziesiąt lat w wybranym budynku, to dobrze jest zasięgnąć opinii specjalisty. Taka ekspertyza może okazać się droga, jednak w perspektywie wydania kilkuset tysięcy złotych, okazuje się to niezbędny wydatek. Szybka gotówka umożliwi Ci zdobycie pieniędzy na pokrycie tych kosztów.

Oprócz sprawdzenia stanu murów trzeba również zwrócić uwagę na inne aspekty. Najlepiej, gdyby budynek miał dokumentację. Wtedy jakiekolwiek oględziny będą o wiele łatwiejsze. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że kilkadziesiąt lat temu mało kto się tym przejmował i rzadko która budowla z lat 50. czy 60. poprzedniego wieku ma tego typu papiery. Istotnym elementem sprawdzania starego budynku jest weryfikacja stanu technicznego instalacji. Musisz się liczyć z tym, że wszystko będzie do wymiany i brać pod uwagi koszty z tym związane. Jeśli mury oraz dach są w porządku, to resztę można w miarę łatwo wymienić.

Czy opłaca się remontować stary dom?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy budynek jest inny i wymaga różnego rodzaju prac. Jednak korzyści wynikające z posiadania starego domu mogą zneutralizować koszty. Przede wszystkim wyjątkowa konstrukcja, pozornie stary budynek można zmienić w nowoczesną perełkę architektoniczną. Ponadto, renowacja budynku jest bardziej opłacalna od postawienia nowego pod tym kątem, że nie wymaga płacenia za działkę. Co więcej, jeśli budynek jest w dobrej kondycji, to możesz w nim mieszkać i na bieżąco remontować. Dlatego, biorąc pod uwagę te aspekty, renowacja starego budynku może się bardziej opłacać niż kupno nowego.