Jakie problemy mogą wystąpić przy remoncie łazienki?

Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Choć zwykle bywa niewielka to musi spełnić cały szereg funkcji. Zawsze gdy przygotowujemy się do remontu łazienki powinniśmy wszystko skrupulatnie zaplanować by uniknąć dużych problemów i niepotrzebnych kosztów.

Co powinno znaleźć się w każdej łazience?

Zasadnicze sprzęty jakie powinny być w łazience to wanna lub kabina prysznicowa, toaleta i umywalka. Dobrze gdy zmieści się także pralka. Oprócz tego niezbędny będzie grzejnik, baterie i meble. Z uwagi na dużą wilgotność tego pomieszczenia warto stosować jako okładziny płytki oraz farby odporne na wodę. Idealnie jest, gdy w pomieszczeniu możemy zapewnić także choćby niewielkie okno. Konieczny jest także dostęp do wentylacji.

Przepisy budowlane

Zanim przystąpimy do planowania łazienki powinniśmy zorientować się w przepisach. Dotyczą one między innymi wymiarów i sposobu otwierania drzwi. Otóż w tym pomieszczeniu nie powinno stosować się drzwi przesuwnych ani drzwi otwieranych do środka. Drzwi mają też mieć co najmniej 80 cm w świetle ościeżnicy i posiadać otwory wentylacyjne o właściwej wielkości. Sposób otwierania został przez ustawodawcę narzucany po to, by łatwiej można było udzielić pomocy osobie, która zasłabnie w środku. Będzie więc to brane pod uwagę przy odbiorze budynku. Niewłaściwe drzwi może zakwestionować także kominiarz podczas okresowego przeglądu.

Jeśli wykańczamy łazienkę w bloku pamiętajmy, że występują tam piony wodne, których nie można modyfikować. Nie wszystkie więc zmiany ustawienia urządzeń sanitarnych w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym będą możliwe.

Dlaczego remonty łazienek są trudne?

Przy remoncie każdej łazienki może wystąpić cały szereg problemów. Gdy chcemy mieć ogrzewanie podłogowe zanim je położymy powinniśmy znać układ urządzeń oraz uwzględnić w obliczeniach występowanie na przykład podtynkowego brodzika. Jeśli chcemy uzyskać pięknie położone kafle powinniśmy przede wszystkim zadbać o posiadanie równych ścian i sufitów. Stosunkowo łatwo i szybko można to uzyskać z pomocą płyt kartongipsowych. W przypadku łazienki należy zastosować nieco droższe płyty, odporne na wilgoć. W łazienkach zwykle największy problem jest ze zmieszczeniem mebli i wszystkich potrzebnych urządzeń. Gdy pomieszczenie jest małe łatwo popełnić błędy, które będą bardzo doskwierały w przyszłości. Przykładowo ustawienie blisko siebie toalety i umywalki jest kłopotliwe w użytkowaniu i mało higieniczne. Z kolei usytuowanie toalety na wprost od drzwi może być mało komfortowe, bo zwykle drzwi są częściowo przeszklone dla uzyskania światła w ciemnej łazience.

W wielu łazienkach brakuje miejsca do przechowywania kosmetyków i środków chemicznych. W Polsce przyjęło się robienie otwartych półek obłożonych płytkami. Są one co prawda wygodne i pojemne, jednak przedmioty widoczne na wierzchu tworzą wrażenie dużego chaosu. Szykując się do remontu łazienki należy także odpowiednio wcześnie zabezpieczyć dostawy płytek, mebli czy baterii. Zostawianie tego na ostatnią chwilę skutkuje później koniecznością zakupu niedopasowanych modeli czyli takich jakie akurat są dostępne. Być może dlatego spotykamy tak wiele niezabudowanych umywalek czy szafek nie pasujących rozmiarem do wolnej przestrzeni. Osobną uwagę należy poświęcić także kwestiom oświetlenia, które również powinno być planowane już na wstępie. Wiele osób zaniedbuje potrzebę dodatkowego oświetlenia strefy przy lustrze albo nie montuje żadnego oświetlenia nad kabiną prysznicową. Warto więc planować wszystko tak, aby później korzystanie z łazienki było komfortowe.

1 komentarz

Comments are closed.