Gips szpachlowy oraz jego liczne zalety

Remont nie musi być trudny! Gips szpachlowy uznawany jest za praktycznie niezastąpione spoiwo stosowane w branży budowlanej.

Remont nie musi być trudny! Gips szpachlowy uznawany jest za praktycznie niezastąpione spoiwo stosowane w branży budowlanej. Wszystko to dzięki szerokim możliwościom jego zastosowania. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu. Jak wybrać więc ten najlepszy? Dlaczego warto? Jakie są jego główne zalety? O korzyściach wynikających z zastosowania gipsu szpachlowego na budowie przeczytacie poniżej. Zapraszamy do lektury.

Krótka charakterystyka gipsu szpachlowego

Gips szpachlowy zasługuje na szczególne uznanie głównie ze względu na fakt, że łączy on w sobie cechy tradycyjnego gipsu oraz gładzi gipsowej. Charakteryzuje się on bowiem nie tylko elastycznością oraz wytrzymałością, ale również łatwością w obróbce i szlifowaniu.

Gips szpachlowy może być wykorzystywany do spoinowania połączeń. Jest dzisiaj wykorzystywany przede wszystkim do łączenia płyt gipsowo-kartonowych. Przy tego typu pracach należy sprawdzić, czy wybrany produkt wymaga spoinowania z taśmą zbrojącą wykonaną z włókna szklanego czy bez niej.

Spoinowanie połączeń nie jest jednak jedynym możliwym zastosowaniem gipsu szpachlowego. Świetnie sprawdzi się on również przy uzupełnianiu ubytków, rys oraz pęknięć. Może być on również stosowany do osadzania narożników.

Aplikacja w zakresach szpachlowania Q1-Q4 – co oznaczają te oznaczenia?

Jakość wykończenia powierzchni przy użyciu gipsu podlega ocenie. Wyróżniamy 4 poziomy. Co one oznaczają?

  • Q1 – poziom, który nie uwzględnia wymagań estetycznych. Spoiny płyt g-k powinny być przykryte masą konstrukcyjną
  • Q2 – standardowe wymagania estetyczne dotyczące powierzchni ścian i sufitów. Ten sposób zawiera poziom Q1 i rozszerza go o spoinowanie masą wykończeniową (tzw. finiszową).
  • Q3 – pozwala ujednolicić strukturę powierzchni, dzięki czemu po malowaniu nie obserwujemy różnic pomiędzy spoiną a powierzchnią płyty gipsowo-kartonowej. Zawiera 3 wcześniejsze poziomy.
  • Q4 – wyklucza pojawianie się widocznych spoin bez względu na rodzaj oświetlenia. Zawiera 3 wcześniejsze poziomy.

Sprawdź produkt Nida Duo, który pozwala na aplikację w zakresach szpachlowania Q1-Q4. Więcej o nim znajdziesz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/163215/gips-szpachlowy-nida-duo/. Jeden produkt może być wykorzystywany do dwóch zadań. Ten gips szpachlowy może być również stosowany w systemach zabezpieczeń ogniowych Siniat w klasach odporności ogniowej EI30-EI120.