Metr bieżący, a metr kwadratowy-podstawowe różnice

Własny dom, czy chociaż przytulne cztery kąty to marzenie niejednego, dorosłego człowieka. Co odważniejsi decydują się na rozpoczęcie budowy od samych fundamentów. Wielka rezydencja z basenem, czy mała kawalerka w centrum miasta, każde z tych miejsc podlega tym samym zasadom. Niezależnie bowiem od miejsca podlegają one pewnym pojęciom matematycznym, bez których trudno wyobrazić sobie tak naprawdę życie! O czym mowa? O dwóch z pozoru podobnych pojęciach: metr bieżący oraz metr kwadratowy. Czym się od siebie różnią? Co tak naprawdę definiują? Jak ustrzec się przed popełnieniem kosztownych błędów?

Terminologia, a codzienne życie….

Od najmłodszych, szkolnych lat poznajemy pewne jednostki miary. W trakcie nauki dowiedzieliśmy się nie tylko, gdzie występują, a także jaki jest ich skrót oraz zastosowanie. Podobnie było, gdy zetknęliśmy się z pojęciem metry.

Najczęściej towarzyszyły nam one w zadaniach matematycznych. W późniejszym etapie natomiast towarzyszyły nam w zakupach, na przykład: materiałów budowlanych niezbędnych do rozpoczęcia budowy! To dobry przykład, bowiem wszędzie spotkamy takie o to oznaczenie: m kwadratowy. Co to jednak w praktyce oznacza?

Kiedy podana długość nie jest sobie równa

Z pozoru łatwe zadanie zakupu, określonego jako 1 metr może nie być takie proste…
Hasło metr bieżący używane znacznie częściej, niż by się wydawało, opisuje dokładny pomiar. Tłumacząc najprościej, to jednostka długości, która opisuje stan rzeczywisty. Sprawdzamy, jaką długość ma na przykład: deska, rynna, czy parapet. Na podstawie tego można zacząć przeliczać, czy podany wymiar zmieści się na danej przestrzeni: ławka tuż pod oknem jest za długa/za krótka itd.

Oczywiście istnieją także pewne „pułapki” związane z właściwościami przedmiotów. Należy bowiem pamiętać, że materiały znajdujące się na wałku, poddane odkształceniom mogą mieć nieco zaburzony metraż!

Oblicz dokładnie, ile materiału potrzebujesz!

Dokonywanie wielkich zakupów, zwłaszcza przed pracami remontowo-budowlanymi, nie jest proste. Nie ułatwia tego zadania także brak podstawowej wiedzy matematycznej! Aby pobyt w sklepie nie był udręką, podpowiadamy…

Metr kwadratowy

Określenie metr kwadratowy odnosi się do powierzchni pola w danym układzie matematycznym. W tym przypadku, aby poznać prawidłowy wynik, należy pomnożyć dwa wymiary. Pod uwagę bierzemy długość oraz szerokość pola. Po mnożeniu otrzymamy informację o całej dostępnej przestrzeni pola.

1 m kwadratowy= 1metr x 1metr

Metr bieżący

Aktualna jednostka długości danego przedmiotu.

Metry a życie codzienne

Niezależnie od naszych upodobań do liczenia, znajomość metrów jest niezbędne w życiu. Zwłaszcza, gdy w planach mamy budowę, albo remont.

Hipotetycznie załóżmy, w celu lepszego zobrazowania, że pragniemy zmienić kolor blatu stołu kuchennego. W tym celu, zabieramy się do pomiarów.

Odczytujemy metr bieżący każdej z długości. I tak otrzymaliśmy: 3 metry długości i 2 metry szerokości.
Aby jednak dowiedzieć się, jaki jest metr kwadratowy mnożymy ze sobą wartości i wiemy, że 6 metrów kwadratowych!

Co za tym idzie, musimy nabyć tyle farby, aby pokryć nią całe 6 m kwadratowych blatu!

I chociaż całość wyda się prosta, nie jeden pracownik marketu budowlanego wie, że o pomyłkę nie jest trudno. Wystarczy, że przez niewiedzę, albo nieuwagę zamienimy metr bieżący i metr kwadratowy!

Gdy ceny usług budowlanych są podane w różnych jednostkach…

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że cenniki usług pracowników budowlanych występują w różnych wariantach. Tutaj dosłownie każdy metr ma znaczenie i to finansowe!

Najczęściej do czynienia mamy z metrem bieżącym. Wtedy realnie płacimy fachowcowi za to, ile w danym dniu, założył: płytek, parapetu. Spotkać się z takim cennikiem możemy w przypadku: prac montażowych.

Drugim wariantem jest cena za metr kwadratowy.Najpowszechniej stosują ją malarze, czy pracownicy wylewający betonową posadzkę.

Ostrożności nigdy za wiele!

Odświeżona wiedza może niezwykle ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Cenniki remontowe bowiem potrafią mocno się od siebie różnić. W zależności od dziedziny, jaką zajmują się fachowcy, mamy do czynienia zarówno z metrem bieżącym, jak i metrem kwadratowym! Dlatego warto obliczyć, która ekipa remontowa jest bardziej opłacalna!